Korneoterapija

Korneoterapija ir ādas kopšanas metožu kopums, kas virzīts uz tās atjaunošanos un barjeras sistēmu aizsardzību.

Cilvēka āda ir droša barjera, kas norobežo mikroorganismu, toksīnu, alergēnu un svešķermeņu iekļūšanu. Āda saglabā mitrumu ķermeņa audos, neļaujot tam iztvaikot no ādas virsmas. Pārsteidzoši, taču gandrīz visas ādas aizsargīpašības ir sakoncentrētas tās augšējā slānī, visplānākajā - raga slānī.

Raga slānis veic nožogošanas funkciju, pateicoties savai unikālajai struktūrai - tās sastāv no raga zvīņām, kuras ir mehāniskā barjera (līdzīgi ķieģeļiem sienā) un daudzslāņu lipīdu loksnēm, kuriem ir tāda pati loma, kā cementam starp ķieģeļiem. Epidermas lipīdu starpslānis ir diezgan sarežģīti veidots. Tā nav vienkārši amorfa tauku masa, bet gan stingri sakārtota, labi organizēta struktūra, kas atgādina šķidros kristālus. Tieši tādēļ tā tik labi pasargā ādu no atūdeņošanās un svešķermeņu/ vielu iekļūšanas tajā. Starpšūnu lipīdu sistēmas pamatā ir dubultslānis (membrāna), kas veidota no īpašiem lipīdiem - ceramīdiem. Blakus ceramīdiem ādas barjeras struktūrā ietilpst taukskābes un sterīni. Lai tiktu radīts drošs aizsargslānis, ir nepieciešams, lai visi trīs svarīgākie komponenti - ceramīdi, taukskābes, sterīni –būtu ādas raga slānī stingri noteiktās attiecībās, kuru uzturēšana nodrošina kārtības saglabāšanos visā sistēmā.

Ādas lipīdu slānis ir ārkārtīgi svarīgs. Ja tas ir izjaukts, tad ādas caurlaidība strauju palielinās, un āda kļūst ne vien vārīga pret mikrobiem un toksīniem, bet arī atūdeņojas, kļūst sausa, iekaist un lobās. Lipīdu aizsargslāņa funkciju traucējumi ir cēlonis tādām ādas slimībām kā psoriāze, neirodermīts, ekzēma, akne utt.

Saskaņā ar pirmo korneoterapijas principu šos simptomus var mazināt, uzklājot ādai fizioloģiskos lipīdus, kas pēc sastāva un struktūras atbilst lipīdiem raga slāņa starpšūnu vielā.

Āda spēj uzņemt un pārstrādāt tauku un eļļas sastāvā esošos lipīdus, kas tiek uzklātas tās virsmai. Lipīdu sastāvā, kurus pielieto, lai atjaunoto aizsargbarjeru, noteikti jābūt neizvietojamajām taukskābēm, kuras cilvēka organisms nesintezē, bet gan tām jānāk no ārpuses. Svarīgākā neizvietojamā taukskābe - linolijskābe. Tās pietrūkšanas gadījumā izjūk kārtība un raga slāņa lipīdu struktūru stingra organizācija. Klīniskie pētījumi apstiprina, ka tauku maisījumi, kas satur linolijskābi, paātrina ādas barjeras atjaunošanos un efektīvi novērš ādas sausuma simptomus ādas slimību gadījumos.

KOKO dermaviduals® krēmu sastāvā ietilpst ceramīdi, augu sterīni un fosfolipīdi, kuri apgādā adu ar neaizvietojamām taukskābēm.

Otrs korneoterapijas princips ir balstīts uz aizsargkrēmu lietošanu. Lipīdu vairoga savainošana ir nopietns stress ādai; tā sāk ražot signālmolekulas (citokīnus), kuri uzsāk iekaisuma reakciju. Tādējādi, vēl līdz āda atūdeņosies, aizsargslāņa savainojums izpaudīsies ādas apsārtumā, sapampumā un niezē. Šo reakciju var novērst, radot uz ādas virsmas mākslīgu aizsargslāni, kurš "apmelos" tās aizsardzības sistēmas, un neizraisīs trauksmi.

(Visvienkāršākais šāda aizsargslāņa veids - vazelīns, bet, būdama ādai sveša viela, tas bloķē ne vien iekaisuma reakciju, bet arī barjeras atjaunošanās procesus.)

KOKO dermaviduals® līnijas sastāvā ietilpst jaunas paaudzes aizsargkrēmi, kas novērš iekaisumu, turklāt netraucējot ādas pašatjaunošanās procesam.

Trešais korneoterapijas princips - antioksidantu pielietošana, kas mazina ādas savainošanu iekaisuma reakcijās. Antioksidanti ietilpst daudzu krēmu sastāvā, taču ne visas receptūrās tie ir stabilā, noturīgā formā un pietiekamā daudzumā, lai panāktu efektu.

KOKO dermaviduals® antioksidanti ir iekļauti liposomo preparātu un nano-koncentrātu sastāvā, kas ļauj nodrošināt to efektivitāti.

Un visbeidzot, vēl viens korneoterapijas pamatprincips - preparātos nav vielu, kas varētu savaino ādas raga slāni un tā lipīdu struktūru.

KOKO dermaviduals® preparātos tiek pielietotas tīras eļļas un koncentrāti, kā arī virspusēji aktīvu vielu un konservantus nesaturoši krēmi.

Dermaviduals® - kosmētiskie produkti, kas var būt izveidoti individuāli atkarībā no klienta/ pacienta individuālajam ādās īpatnībām. Vairums KOKO dermaviduals® receptūrās pamatsastāvdaļa ir DMS® basiscreme (bāzes vai pamata DMS® krēms). DMS®-basiscreme var bagātināt ar aktīvajām vielām un tādā veidā adaptēt, lai atrisinātu dažādās ādas problēmas.

Lai efektīvi varētu "piegādāt" ādai aktīvas vielas, tās ir ievietotas vai nu nanodaļinās, vai arī liposomās.

Turpmāk sekos sīkāks izklāsts par dermaviduals® individuālajām receptūrām, kas virzītas uz dažnedažādo ādas problēmu risināšanu, savukārt par DMS® struktūru un īpašībām, liposomām un nanodaļiņām, runa būs nākamajā nodaļā.

Kas ir DMS® un kāds no tā labums ādai?

Kosmētisko preparātu iedarbību nosaka nevis to aktīvās piedevas, kā daudzi uzskata, bet gan to pamatne tātad - vide, kurā šīs piedevas ir izšķīdinātas. No pamatnes ir atkarīgs, cik ātri uzsūksies krēms, kā to izjutīs āda, kāds būs tūlītējais un ilglaicīgais efekts, vai aktīvās vielas nokļūs ādā, cik liels ir iekaisuma risks pēc preparāta lietošanas utt.

Krēmu pamatā visbiežāk ir emulsija - eļļas (un taukvielām līdzīgu vielu) sīkdispersisks maisījums un ūdens. Galvenie emulsiju veidi - emulsija ūdens eļļa (ū/e), un eļļa ūdenī (e/ū).

Ū/e tipa emulsijā ūdens pilieni peld eļļas slānī, tādēļ šie krēmi tiek izjusti kā taukaini. Populārāks emulsijas tips - e/ū, kurā eļļas pilieni peld ūdenī. Pie e/ū emulsijas tipiem pieskaita pienu, kura baltā krāsa ir tieši izskaidrojama ar lielu daudzumu sīku tauku pilienu, kas atrodas ūdens šķīdumā. Tauku pilieni tajā nesaplūst kopā tāpēc, ka tie apņemti ar fosfolipīdu slāņi (īpašs taukvielām līdzīga viela), polisaharīdiem un olbaltumvielām. Diemžēl vairums kosmētiskas emulsijas ir uzbūvētas citādi.

Tradicionālās kosmētiskās emulsijās to stabilizācijai izmanto emulgatorus - vielas, kas sašķeļ tauku slāni atsevišķos pilienos. Visaktīvākie emulgatori ir virspusēji aktīvās vielas (VAV). Tieši VAV tek pielietots trauku mazgāšanas līdzekļos, lai izšķīdinātu taukus, un mums visiem ir labi zināma to tauku šķelšanas iedarbība. Tieši tāda pati iedarbība VAV kosmētiskajiem līdzekļiem ir uz ādas lipīdu aizsargslāni, izārdoša. To iedarbības rezultātā āda kļūst sausa un vārīga pret toksiskām vielām. Jāatzīst, ka parasti āda ir pati spējīga atjaunot savu iedragāto lipīdu barjeras slāni. Taču cilvēkiem ar problemātisku ādu bieži vien ir izjaukta atjaunošanas mehānismu darbība, un sistemātiska VAV krēmu lietošana padziļina un sarežģī jau esošās problēmas.

 Īpaši daudz VAV un citus emulgatorus satur mikroemulsijas, kuru tauku pilieni ir ļoti, ļoti sīki. Mikroemusliju krēmu konsistence ir maiga un patīkama, tie ātri uzsūcas, to aktīvas vielas nonāk ādā labāk parastajām emulsijām. Taču VAV augstās koncentrācijas dēļ, šīs vielas nav piemērotas cilvēkiem ar neveselu ādu. Ilgu laiku emulgatoru problēma bija neatrisināma. Tās  nedaudzās kompānijas, kas ražo kosmētiskos līdzekļus problemātiskai ādai, ražoja krēmus bez emulgatoriem, vai arī krēmus ar mazefektīviem dabīgajiem emulgatoriem, taču šo krēmu ārējais izskats un izjūtas, ko tie sniedza ļoti atpalika no krēmiem ar sastāvā esošu VAV. Pavisam nesen tika izstrādātās sistēmas, kas ļauj radīt krēmus bez VAV. Šīs sistēmas, kuras guva nosaukumu "lamelārās emulsijas" vairs neattiecas nedz uz ū/e, nedz arī e/ū emuslsijām. To pamatā ir membrānveidīgas struktūras, kas veidotas no fosfolipīdiem, kas spēj, gluži kā ādas ceramīdi, veidot sakārtotās struktūras. Ar to palīdzību ir iespējams radīt daudzslāņu lipīdu loksnes, kas ļoti līdzinās ādā esošajām. Tādējādi lamelārajās emulsijās nav pilienu, bet ir nepārtraukti lipīdu slāņi, starp kuriem ir ūdens starpslānis. Šāda emulsija neizjauc ādas lipīdu barjeras slāni, bet tieši pretēji - organiski ievietojas tajā, ārstējot savainojumus un atjaunojot tā viengabalainību. KOKO lamelārās emulsijas nosaukums ir DMS®- Derma Membrane Structure, dermas membrānas struktūras (patenta Nr. DE 40 21 082 no 03.07.1990). Fosfolipīdu un īpaši fosfatidilholīns (lecitīns), no kura veidotas  DMS®, ir šūnu sieniņu ķīmiskais pamats visiem dzīvajiem organismiem. Tās izskaidro šo vielu lielisko saderību ar ādu. Tās nozīmē, ka āda var tās uzņemt, lai veidotu pati savu aizsargslāni, savukārt DMS® krēmi, kuru sastāvā nav aktīvo vielu, tik un tā spēj labvēlīgi iedarboties uz to.

Citi produkti, kas sader ar fosfatidilholīna ar hidrofīliem un lipofīliem komponentiem, kosmētisko līdzekļu ražošanā, neizmantojot tradicionālos emulgatorus - apvienojumā ar lamelārām emulsijām - ir liposomu dispersijas (izkliedējumi) un nanoemulsijas. KOKO līnijā ir pārstāvēti visi trīs produktu veidi uz fosfotidilholīna bāzes.  

Liposomas - ir fosfolipīdas sfēras, kuru iekšpusē ir ūdens, vai arī ūdenī šķīstošas vielas. Nanosomas - fosfolipīdas sfēras ar tauku kodolu. Gan liposomās, gan Nanosomas uzlabo dažādu vielu nokļūšanu ādā, pat jā tās nav to iekšpusē. Šīs īpašības tiek izmantotas, lai nogādātu ādā aktīvās vielas. Lai gan ir jāzina, ka daži kosmētiskie komponenti ir atzīti par nekaitīgiem tikai tādēļ, ka tie nenonāk ādā. Pielietojot liposomu preparātus apvienojumā ar kosmētiskajām vielām ar potenciālu toksisko un kairinošo komponentu saturu, ir iespējama ādas reakcijas blakus efektu attīstība. Atkārtosim vēlreiz, ka KOKO līdzekļos nav šādu sastāvdaļu.

Turklāt, ražojot KOKO līdzekļus, tajos netiek pievienoti silikoni un minerāleļļas tādēļ, ka DMS® pašas par sevi ir ūdens un sviedru atgrūdošas sistēmas. Jaucot ar šķidrajiem lipīdiem un/vai ūdens fāzēm istabas temperatūrā tie viegli transformējas citos gala produktos. Diemžēl fosfolipīdo struktūru ražošanas tehnoloģija joprojām ir diezgan dārga, tādēļ arī kosmētika, veidota uz to bāzes, nevar būt lēta.

Krēmu sastāvā ietilpst augstas efektivitātes emolenti, kas nodrošina tūlītēju mīkstinošu efektu. Tas pirmkārt, ir karitē sviests, ko dēvē par "Āfrikas brīnumu" un skvalāns.

Karitē sviests tiek pielietots Āfrikas kontinentā jau gadu simtiem. Daudzi zinātniskie pētījumi apliecina, ka tautas, kas pielieto karitē sviestu, gandrīz nesirgst ar ādas kaitēm, un turklāt arī to āda ir apbrīnojami tvirta. Šim unikālajam kosmētiskajam līdzeklim, ko radījusi pati daba, piemīt aizsargājoša, reģenerējoša, antiseptiska, mīkstinoša un atjaunojoša iedarbība.

Ievērības cienīgs ir arī skvalāns - skvalāna stabilizēta forma - viens no svarīgākajiem ādas tauku komponentiem. DMS®krēmos tiek pielietots skvalāns, ko iegūst no olīveļļas, kurš ne vien efektīvi mīkstina ādu, bet tam arī piemīt aizsargājoša un reģenerējoša iedarbība.