Kuperoze

KUPEROZE

Paplašināti ādas asinsvadi, kuri parādās kā sīkas sarkanās līnijas uz sejas, kosmetoloģijā tiek sauktas par kuperozi, savukārt dermatoloģijā – par teleangiektazēm. Kuperoze tiek attiecināta pie asinsvadu slimībām, kura izpaužas kā  sarkanumu, asinsvadu „zvaigžņu” un paplašināto kapilāru tīkliņu parādīšanos uz dažādām ķermeņa daļām. Sarkanumi ir asinsvadu paplašināšanas rezultāts, kuru cēlonis ir asinsrites traucējumi ādā. Visbiežāk pacienti cieš no tādām saslimšanas izpausmēm, kā kuperoze uz sejas, kad asinsvadu „zvaigznītes” parādās uz deguna spārniem, zoda, uz vaigiem, retāk uz pieres. „Zvaigžņu” krāsa variējas no bāli sarkanas līdz zilgani-sarkanai un ir atkarīga no saslimšanas attīstības stadijas. Ar kuperozi skārtās zonas krasi izceļas uz veselīgas ādas fonā. Slimība var būt pavadīta ar niezi un iekaisumiem kuperozes vietās.

Kuperoze var izpausties kā turpmākā ādas reakcija pēc rozacejas. Par rozacejas simptomu skaitās neilgs ādas apsārtums, kurš var turpināties no dažām stundām līdz dažām dienām. Apsārtums var tikt aktivizēts ar stresu, uztraukumu, alkaloīdiem, kuri atrodas tējā vai kafijā, alkoholu, asām garšvielām vai ārējiem vides apstākļiem. Turpinoties ilgu laiku, pārmērīgi aktīvi asinsvadi var tikt bojāti, un tas noved pie īslaicīgām teleangiektazēm, tāpat kā pie iekaisuma stāvokļa asinsvadu endotēlijā ar eritemas simptomiem. Ja gaiši sarkans kuperozes tonis norāda uz asinsvadu bojājumiem, tad zilgani kuperozes toņi parāda, ka tika ietekmēta venoza sistēma.

Ādas kopšanai, kurai ir nosliece uz teleangiektazēm, tiek īpaši rekomendēti produkti ar mazāku iespējamu potenciālo kairinātāju saturu. Ņemot vēra, ka āda ar kuperozi ir ļoti jūtīga un viegli caurlaiž dažādas vielas, tāpēc ir ļoti svarīgi izslēgt potenciāli kairinošās substances, tādas kā smaržvielas un konservanti.  Tam ir īpaša nozīme, ja ilgstošu periodu āda tika pakļauta ārstēšanai ar kortikoīdu līdzekļiem, kā rezultāts āda paliek atrofēta un vēl trauslāka priekš kaitīgām vielām. Kā jau bija minēts, virspusējie asinsvadi ļoti jūtīgi reaģē uz mehānisko stresu, sakara ar šo tiek rekomendētās tikai ļoti maigas masāžas. Pīlingiem ar berzēšanas efektu ir jābūt izslēgtiem vai arī tie var tikt izmantoti ar īpašu piesardzību. Par piemērotākām tiek uzskatītas enzīmu pīlinga maskas. 

Krēmiem, kuperozes ādas kopšanai, ir jāļauj ādai elpot un tos jāuzklāj ne uz visas sejas, bet uz konkrētam zonām. Indiferento karbonu augstā koncentrācija ar garām ķēdēm, t.i. minerāleļļas un vaski nav piemēroti kuperozes ādas kopšanai, jo izraisa vēl lielāku virspusējo ādas slāņu pietūkumu. Piedevas, kuru mērķis uzlabot krēma konsistenci, kuriem parasti ir pozitīva līdzsvarota ietekme uz ādas hidratāciju, jo tie veido uz ādas virsmas plēvīti, šajā gadījumā nebūs produktīvi. Ir ļoti būtiski izmantot līdzekļus ar individuālu sastāvu, ņemot vēra konkrēta pacienta ādas tipu un problēmu, tajā pat laikā ar mazāku piedevu saturu, kuri varētu izraisīt stresu ādai.

Aktīvo komponentu selektīvā izmantošana:

Piemēroto līdzekļu ādai ar kuperozi atlases procesā, sekojošās iezīmes ir jāņem vērā:

  • Ādas nomierināšana, it īpaši rozacejas laikā, tādējādi veicinot anti-eritēmas iedarbību.
  • Virspusējo asinsvadu stabilizācija.
  • Pretiekaisuma iedarbība, it īpaši ja kuperoze ir kopā ar aktiniskās keratozes simptomiem vienlaicīgi.
  • Pretmikrobu efekts, jo āda ar noslieci uz kuperozi ir īpaši jūtīga un viegli caurlaiž kaitīgās vielas.
  • Ādas reģenerācijas uzturēšana rozacejas gadījumā.

Ja bija diagnosticēta vāja asinsvadu un saistaudu sistēma, tad nav ieteicams izmantot līdzekļus ar augstu ūdens koncentrāciju. Šo līdzekļu lietošana var izraisīt īslaicīgu kairinājumu, ja produkti tiek lietoti biežāk par 1-2 reizēm dienā un augstā koncentrācijā, tādējādi ūdenī šķīstošās vielas krāsies uz ādas virsmas. Tiek rekomendēts lietot aktīvus komponentus lokāli uz attiecīgām ādas zonām, pēc kuriem ir jāuzklāj krēms uz visas ādas virsmas. Šajā gadījumā ir piemēroti sekojoši aktīvie komponenti:

  • D-pantenols paaugstina ādas hidratācijas līmeni, tam piemīt nomierinošs efekts, ka arī tas palielina vielu izplatīšanas līmeni šūnās, kas nozīmē, ka viņš veicina sadzīšanas procesus. D-pantenolam piemīt pret niezes un pretmikrobu efekts.
  • Bosvēlijas ekstrakts novērš metaloproteināzu aktīvo iedarbību, kuri piedalās kolagēna degradācijas procesā.  Bosvelijas ekstrakts iekapsulēts nanodaļiņās un tiek izmantots ādas kopšanas līdzekļos aktiniskās keratozes gadījumā.
  • Kumelītei piemīt anti-kairinošs, anti-eritemātisks antiseptisks un pretiekaisuma efekts.
  • Aloe Vera – pateicoties aminoskābju saturam, darbojas kā mitrinošs komponents, kā arī pateicoties savai spējai veidot plēvīti uz ādas virsmas, alvejas ekstrakts strādā kā pretiekaisuma līdzeklis, kurš veicina sadzīšanas procesu. 
  • Iglicas ekstraktam piemīt pretiekaisuma, savelkošs un pret pietūkuma efekts, kā arī iglicas ekstrakts darbojas kā vēnu tonizējošs un kapilāru nostiprinošs līdzeklis.
  • Ehinācija ierobežo hialuronidāzes procesu un darbojas ka antiseptisks un pretiekaisuma līdzeklis. Tās ārstnieciskās īpašības bija zināmas ilgi pirms tradicionālās medicīnas.   
  • Līna sēklu eļļa ūdenī šķīstošo nanodaļiņu formā darbojas kā pret eritemātisks un pretiekaisuma līdzeklis. Tās piesātina ādu ar omega-3 tauku skābēm (α-linolskābe).
  • Vakara prīmulas (enotēras) eļļai ūdenī šķīstošo nanodaļiņu veidā, piemīt pretiekaisuma efekts. Tā piesātina ādu ar omega-6 tauku skābēm (γ-linolskābe). Eļļa efektīvāk strādā to uzklājot lokāli, nevis lietojot iekšķīgi, bet tikai nanodaļiņu veidā.
  • А vitamīns veicina kolagēna veidošanu un ādas reģenerāciju rozacejas gadījumā. 
  • Salicilskābe tiek izmantota cīņā pret rozaceju, kā tīrā substance vai baltā vītola ekstrakta veidā. Salicilskābei piemīt antibakteriālā un pret iekaisumā iedarbība.

 

Receptes:

Uzturoša profilakse kuperozes gadījumā  

44ml DMS®-Basiscreme High Classic